SlovenskýEnglish

Úvod

ODVOZ ODPADU

 • Komunál
  nenaplánované
 • Plasty
  nenaplánované
 • Papier
  nenaplánované
 • Sklo
  nenaplánované
SUKOV Počasie

ÚRADNÁ TABUĽA

Názov
Popis
Dátum
Prílohy -
Generované portálom Uradne.sk

OBEC Sukov

Obec Sukov leží vo východnej časti Ondavskej vrchoviny, v údolí pravého prítoku horného Laborca. Obýva ju 146 obyvateľov.
Prvá písomná zmienka o obci Sukov je z roku 1557 a patrila pod panstvo Drugetovcov Humenné. V knihe " Dejiny osídlenia Zemplínskej župy" sa uvádza, že v roku 1543 sa bratia Juraj a Anton Drugetovci sporili o vlastnícke podiely na ich dedičnom humenskom panstve, ktorého súčasťou bola aj dedina Sukov. Pri tejto príležitosti vznikla najstaršia správa o tejto už skôr jestvujúcej dedine. Vtedy ju zapísali v ľudovom názve Sukov. V neskorších písomnostiach zo 16.-17. storočia sa vyskytuje pod maďarizovaným názvom Zuko.

Vzhľadom na zemepisnú polohu dediny a jej vývin v 16.-17. storočí predpokladáme, že ju založil šoltýs s usadlíkmi podľa zákupného,valašského práva v druhej polovici 15.storočia. Názov dostala prevzatím staršieho názvu udolia, v ktorom vznikla, alebo od prezývky prvého miestneho šoltýsa.

V roku 1600 bolo obývaných sedem poddanských domov a jeden-dva domy šoltýsov. Vtedy bol Sukov malou dedinou s rusínskymi obyvateľmi.

V 17.storočí obyvateľov pribúdalo. Na prelome 17. a 18. storočia bol Sukov stredne veľkou dedinou. Vtedy boli v dedine aj dva mlyny.